Aktualności

Skalniaki, róże i zielone torowisko

Biletomaty, poidełka, nowoczesne oświetlenie, wiaty przystankowe porastające zielonymi pnączami, efektowne skalniaki i róże – tak obecnie wygląda nowy węzeł przesiadkowy na al. św. Jana Pawła II i jego sąsiedztwo.


Przypomnijmy, że plac Rapackiego zyskał nowe oblicze w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2019 roku. Objęły przebudowę istniejących torowisk tramwajowych, wzdłuż ul. Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Kraszewskiego i Czerwona Droga. Powstał tu zintegrowany węzeł przesiadkowy, który połączył transport autobusowy z tramwajowym. Wybudowano także nowy odcinek torowiska łączący pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości oraz nowe platformy przystankowe. Roboty budowlane zostały zakończone w styczniu 2021 roku, a ostatnie prace związane z nasadzeniem zieleni - w kwietniu br.

Węzeł został wyposażony w dwa biletomaty (po jednym na każdej platformie przystankowej) oraz poidełka, czyli uliczne zdroje wody pitnej. Mogą z nich skorzystać nie tylko spragnieni pasażerowie czy przechodnie, ale także towarzyszące im zwierzęta, gdyż poidełko ma na dole osobną misę.

Biletomaty mają dotykowy ekran o rozdzielczości 15'', który jest zabezpieczony przed zarysowaniem. Można w nich kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK - jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe. Płatności można dokonywać  zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej.

 

Do nasadzeń wybrano odmiany drzew i krzewów odporne na suszę, zanieczyszczenia powietrza i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, np. lipę drobnolistną, klon czerwony czy jarząb mączny. 

PROJEKT W LICZBACH

 • Długość nowego torowiska tramwajowego (od pl. Artylerii Polskiej do Pl. NOT) – 953,30 mtp
 • Długość zmodernizowanego torowiska tramwajowego – 1 733,70 mtp
 • Długość zielonego torowiska w ul. Chopina – 188,20 mtp
 • Długość zielonego torowiska w ul. Kraszewskiego – 162,20 mtp
 • Długość nowej i zmodernizowanej sieci trakcyjnej - 2 687,00 mtp
 • Długość wybudowanych ekranów akustycznych – 133 mb
 • Wymiary peronu przesiadkowego - al. św. Jana Pawła II:
  - długość wiaty - 73,90 m - 2 szt.,

- szerokość wiaty – 4,35 m;
- liczba przęseł wiaty - 45 szt.

 • liczba nasadzonych drzew – 164 szt.;
 • liczba nowych krzewów - 6 641 szt;
 • Długość ścieżek rowerowych 1,04 km.